Weather in Moscow
Weather in Krasnodar
Weather in Rostov-on-Don
Weather in Stavropol
23 thousand people visited the car forum in Krasnodar.
Russian edition of Forbes magazine published the list of 100 richest businessmen of Russia.
In Sochi open international economic forum "Kuban-2004".
Preparing for anal sex: tips pornstars.
Fisting: technique, posture, and other useful tips.
«Previously wrote the music for the people, and now for the show-business».
In Volgograd, a brothel covered with "mature" prostitutes.
Under Gazprom's reeled pipe.
Rostov opposition tried to open the veins during the arrest.
Krasnodar "choke" without the 2018 World Cup.
Home  »  Rostov-on-Don  »  Culture

IX National Festival "Orthodoxy on Television and Radio" - the list of winners.

Last week, in Voronezh ended IX National Festival Workshop "Orthodoxy on Television and Radio."

post the full list of winners:

Nomination "Telefilm"

I degree Diploma and Gold Medal of the festival film "Land" (by Marina Dohmatskaya, Elena Belyaeva, GTRK "Vyatka, Kirov)

Diploma II degree, and the Silver Medal Festival video "I do live," (by Helen Maysyuk, director Marina Kachalkova, TV ", Tyumen Region)

Diploma III degree and Bronze medal festival film "Zvonar (author Olga Vladimirova, director Natalia Balvakova, Khanty-Mansiysk GTRK" Yugoria)

in the nomination "TV"

I degree Diploma and Gold Medal of the festival series of television programs "that came to the west of the Sun" (author and director votaress Agrippina (Alla Grigorieva), the operator Vladimir Shepelev, GTRK "Kaluga")

Diploma II degree and Silver medal cycle TV festival "The road to the temple" (author and director Helen Arduvanova, GTRK "Bashkortostan, Ufa)

Diploma III degree and Bronze medal TV Festival "Years skitany - the first refuge" (by Tatiana Nedosekina, director T. Norden, GTRK "Pskov")

Nomination "radiostation"

I degree Diploma and Gold Medal Festival radio program "Conversations with Father" (by Edward Ivkov, Olga Afanasyeva, sound Natalia Moreva, Svetlana Boiko, St. Petersburg edition of "Radio Russia" St. Petersburg)

Special awards a special prize for the blessing of Patriarch of Moscow and All Russia Alexy II marked opera "Chernobyl Prayer" (author Valentina Seagull, directed by Viacheslav Peresypkin operators Vyacheslav Peresypkin, Yuri Gorobets, TV "Mozyr, city Mozyr, Belarus)

Special prize of the jury chairman of Metropolitan of Voronezh and Borisoglebsky Sergius awarded television Slavonic Move "(by Natalia Reshetnikova, director Lyudmila Borisova, operator Yuri Sapchuk, GTRK Region-Tyumen")

State and public organizations that supported 1x National Festival Workshop "Orthodoxy on Television and Radio Broadcasting, noted for its award-winning work as follows:

Prize NBF Slavonic house at the source of three great rivers - the Volga, Dnieper, Western Dvina "TV films" The Holy visiting "and" religious procession "(author Elena Vybornova operator Yuri óÁÍÏÆÁÌÏ×, TV Kursk)

Prize administration Voronezh region's documentary film "Sisters" (the author and general producer Alexander Radov (Velsh), studio-film chips, Moscow)

Diploma PKI Erdeni Gomboevu for the best camera work in the creation of series of television programs "Troitskoye word" (TV Buryat, Ulan-Ude)

Diploma Union of Journalists of Russia for the purpose in highlighting the theme of Orthodoxy on the screen authors TV Balashikha Regional Television "in the spiritual and educational programs in 2004

Diploma Union of Journalists of Russia for the approval zhiznelyubivogo Christian worldview documentary "Basil and Rachel (scriptwriter and director Nina Gurkina operator B. Kochkin, TV" Power ", Moscow, GTRK" Volga " Ulyanovsk)

Diploma Guild religious journalists publicist for the brightness of the weekly program "The Orthodox Almanac" (by Marina Belova, Natalia Ryabinkina, Natalia Lymar, the TV "TVC-Kursk)

diploma of "Culture" for the best reflection of the cultural and historical traditions in the spiritual and educational programs, sponsoring television documentary "Outskirts" (OOO NETSKI ", Moscow)

Diploma IEC workers TV and RV for a high level of music hronikalno-documentary "and know my heart," scenario Vera Goncharova, Mikhail Yakzhen director, cameraman Paul Zubritskaya, "Belarussian Video", Minsk )

diploma of the Eurasian Academy of Television and Radio for the reflection of the spiritual and patriotic tradition of the TV program "Otchina" (author Alexander Koryakin, director V. Saveliev)

Diploma Fund of the Russian Academy of Television for deep reflection on the Orthodox tradition series "Spiritual conversations" (author of the draft Olga Morozova, the Company will broadcast and print media "JSC Autovaz, Tolyatti)

Diploma Fund of the Russian Academy of Television for the best information program about Orthodoxy Vesti-Orthodoxy "(Lead on. Dimitrij (Bondarenko), directed by Irina Polosuhina operator Alexandre Sazonov, installation Victor Narshov, Voronezhskaya TV)

Prize Foundation of St. Andrew the Apostle Vsehvalnogo for broadcast "Prinesenie the relics of St. Apostle Andrew" from "The Holy Orthodoxy" (Directed by Ludmila Shemeneva leading abbot of Holy Temple Georgievsk Novocherkassk priest Daniel Aziz)

Diploma radio station "Mayak" in-depth disclosure of the topic of Orthodoxy in radio "Easter in the summer" (author of the script and Natalia Yufereva, editor Edward Ivkov, sound Natalia Moreva, St. Petersburg edition of "Radio Russia", St. Petersburg)

Diploma radio station "Mayak" to uphold the Christian faith zhiznelyubivogo broadcast "Orthodox family program" (editor Lyudmila Schegolkova, sound Tatyana Stepanenko leading Elena Quiet, Voronezhskaya TV)

Diploma PKI for deep disclosure Image Hierarchs documentary film "Faith and faithfulness" (scriptwriter, director of the operator, a music editor, editor and producer Sergei Tikhomirov, Lipetsk)

Diploma Voronezh TV for the creative hot topics in the documentary film "Faith and faithfulness" (scriptwriter, director of the operator, a music editor, editor and producer Sergei Tikhomirov, Lipetsk)

Diploma of the National Association of Broadcasters for the opening of the new themes in the spiritual education of television viewers "Through extensive field" (by Natalia Morozova, TV "Ivteleradio, Ivanovo)

diplomas and medals of Slavic Russia fund for striking embodiment of hagiographic works on the TV screen, "with faith, Hope, Love" from "I believe" (author Nicholas Koltakov, director Ludmila Belyakova operators Vladimir Petrushin and Alexander Panin, Sound Alexander Banteev - Voronezh TV)

Diploma Voronezh regional organization of the Union of Journalists of Russia for the purpose in highlighting the theme of Orthodox radio "cell" of the cycle, "the salt of the earth" (the author of Faith Yurkova, sound Olga Apuhtina, TV Oka, Ryazan)

Diploma PKI for the highly professional conduct of the radio "nunnery sat Most Koca (author Irina Pystogova, TV" Komi-Permyak "in Kudymkar)

diplomas and medals of Slavic Russia Fund for his contribution to the spiritual enlightenment and creative team of the TV program "Prinesenie the relics of St. Apostle Andrew" from "The Holy Orthodoxy" (Directed by Ludmila Shemeneva leading abbot of Holy Georgievsk temple city of Novocherkassk Priest Daniel Aziz)

Prize Voronezh TV for a bright display of the Orthodox Christian image and character on the screen of the TV program "Light neizrechenny (scenario Natella Saakova, director Andrew Surikov, Sochi TV)

Diploma Coordinating Council of Women's charities ROC television program "Sunday" (by Maria Filatova, Marie Aristova operator Boris Vakulenko, Irkutsk TV)

Prize Foundation. People's Artist of Maris Liepa for aesthetic dignity of the TV movie "The Church of Archangel Michael (Yurino s)", from "The temples and monasteries Mari edge" (author Valentina Anikova, director Natalia Prihodchenko leading Valentine Anikova operator Anatoly Loginov (GTRK "Mari-El "Yoshkar-Ola)

Diploma Guild religious journalists publicist for the brightness of the spiritual and educational radio program "Light nevecherny" (author of. Alex (Demyanchuk), directed by Victoria Mikheeva, GTRK "Vladimir", the regional radio)

Diploma PKI for the high level of lead in the documentary film "Father" (Studio "Yesterday", Orel)

Diploma PKI for the successful debut of TV Blagovest (in Ramenskoye, Moscow Region.)

Voronezh TV prize for artistic image of the disclosure of priest screen TV "Road to the truth (Father Sergius Yermakov)" (author of the idea and the director Gennady Aksenov, TV Volgograd-TRV)

Diploma station "Orpheus" for the high level of music radio "Transfiguration" (by Eugene Ionova, sound Olga Belova, GTRK "Lipetsk)

Prize administration Voronezh region film "Sretene" Purification "-" Siberian Orthodox magazine (author Ludmila Lihotol, director Lyudmila Borisova, operator Yuri Sapchuk, GTRK Region - Tyumen).


Archive:
 Krasnodar
 Roston-on-Don
 Stavropol
 Russia
 Politics
 Economics
 Culture
 Sport
 TV
(c) RUSS-YUG.RU
e-mail: webmaster@russ-yug.ru
Rambler's Top100
Lincoln Park NJ Real Estate , а также, Odessa NE Real Estate